Karbonn Titanium Moghul
Karboon Titanium Moghul is loaded with excellent features. Running on the Android 4.4.2 operating system. Its battery provides enough juice to the smartphone. The device is powered by a 1.2GHz Quad Core processor well with 1GB of RAM and 8GB internal storage. Capture the images with of 8 megapixel rear camera and enjoy selfie with front facing 3.2-megapixel shooter. Connectivity options present Wi-Fi, FM, Dual Sim, Bluetooth, GPS, 3G Support.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android, v4.4.2 Processor : Quad Core, 1.2 GHz Proces... Quad Core, 1.2 GHz Processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2000 mAH
-
Display5 inches , 960 x 540 pixels
-
CameraRear : 8-megapixel Front : 3.2-megapixel
Karbonn Titanium Moghul Full Specifications
GENERAL
| Processor | Quad Core, 1.2 GHz Processor |
| OS | Android, v4.4.2 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Size | 5 inches , 960 x 540 pixels |
| Other Display Features | 540 x 960 px, 220 PPIIPS LCD |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Supported, upto 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8-megapixel |
| Features | |
| Video | |
| Secondary Camera | 3.2-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| 3G | GSM / HSPA |
| 4G | |
| Bluetooth | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/eAAC+/WAV/Flac player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Gold |
| GPS | |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Ambient light sensor and Gyroscope. |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAH, Battery |
















