LG G2
LG has introduced its most awaited high priced smartphone named G2. It is well equipped with all modern features along with a unique rear technical camera. The Qualcomm Snapdragon processor of this mobile gives a very high browsing speed, so you can access any application in just few seconds on its large touch screen.
-
MemoryRAM : 2 GB RAM Internal : 16GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) Processor : Quad Core, 2.26 GHz Proce... Quad Core, 2.26 GHz Processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: Li-Po 3000 mAh battery
-
Display1080 x 1920 pixels, 5.2 inches
-
CameraRear : 13 MP, autofocus, LED flash Front : Yes, 2.1 MP, 1080p@30fps
LG G2 Full Specifications
GENERAL
| Processor | Quad Core, 2.26 GHz Processor |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM - 850, 900, 1800, 1900; UMTS - 2100 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | True HD-IPS + LCD Capacitive Touchscreen, 16M Colors |
| Size | 1080 x 1920 pixels, 5.2 inches |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-Tagging, Face Detection, Optical Image Stabilization, HDR |
| Video | Yes, 1080p@60fps, HDR, Stereo Sound Rec., Video Stabilization |
| Secondary Camera | Yes, 2.1 MP, 1080p@30fps |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes - Dolby mobile sound enhancement |
SIZE
| Dimensions | 138.5 x 70.9 x 8.9 mm (5.45 x 2.79 x 0.35 in) |
| Weight | 143 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 |
| Edge | Class 12 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v1.2 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 (MHL), USB Host, USB OTG |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | Li-Po 3000 mAh battery |
SAGMart Reviews on LG G2
Pros: LG G2 can be considered as the best smart phone of 2013. Here are some of the specs which make it one of the best phones:
- Android 4.2.2 (Jelly Bean) Upgradable to 4.4.2
- Corning Gorilla Glass 2
- Quad-core 2.26 GHz Krait 400
- 5.2 inches Screen
- Bluetooth 4.0
- 32 GB Internal Memory
- 2 GB RAM
Cons: Though the cons of this phone are quite non-effective but are to be considered. The only cons of the phone are as follows:
- Non-removal battery
- No External card slot
Battery (8.5/10): The battery is one of the most important parts of any phone and same is the case of LG G2. Following are the summarized spec of the phone:
- 3000mAh battery
- 34 hours battery back up on full usage
Camera (8/10): The variant has a lot to offer when talking about the camera. It is not at all disappointing for its users and delivers more than asked for.
- 13 Mega Pixel Front Camera
- 2.1 Mega Pixel Rear camera
- Auto Focus
- Led flash
Special Features (6.5/10):
Though, the unique features offered by this variant of HD are not in much limelight but they are worth considering. The specs are as follows:
- Ultra HD Recording
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Simultaneous video and image recording
Average rating (8.5/10): The phone can be considered as one of the best smart phones of the year 2013. With all the required features and necessary specification, the phone is more than what a normal user would want from any smart phone.
Market Value (8/10): Even though LG is not much in the area of smart phones, the above mentioned variant has clearly won the heart of its users and is in huge demand in the market.
Verdict (9/10): The phone has all the features and specs of all its competitors, even though the company has a lot to offer in the above mentioned model but it is suggested that you should go for LG so as to check out the smart features of the era.













