LG K10
LG K10 is loaded with excellent features. Running on the android 5.1 Lollipop operating system. Its battery provides enough juice to the smartphone. The device is powered by a Quad-core 1.3 GHz processor well with 1GB of RAM and 8GB internal storage. Capture the images with of 13 megapixel rear camera and enjoy selfie with front facing 5-megapixel shooter. Connectivity options present Wi-Fi, Bluetooth. GPS, 3G Support.
-
MemoryRAM : 8GB Internal : 1 GB
-
PlatformOS : OS, v5.1 lollipop Processor : Quad Core, 1.3 GHz Proces... Quad Core, 1.3 GHz Processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: Li-Ion 2300 mAh battery
-
Display5.3 inches
-
CameraRear : 13-megapixel Front : 5-megapixel
LG K10 Full Specifications
GENERAL
| Processor | Quad Core, 1.3 GHz Processor |
| OS | OS, v5.1 lollipop |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA |
| No Of SIM | Single sim |
| Status | available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches |
| Other Display Features | 720 x 1280 pixels |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 1 GB |
| RAM | 8GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD |
CAMERA
| Primary Camera | 13-megapixel |
| Features | |
| Video | |
| Secondary Camera | 5-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146 x 74.8 x 8.8 mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | GSM / HSPA / LTE |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | White, Indigo, Gold |
| GPS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion 2300 mAh battery |

















