LG L90
LG L90 is Android enabled phone with the latest version Kit-Kat 4.4.2. It features 5MP and 8MP rear face camera with LED flash and Auto Focus feature and has VGA front facing the camera. Display of the phone is IPS Capacitive touchscreen with multi-touch, has 15M colors with 540 X 960 pixels. On the media, side phone is loaded with 8GB internal support and up to 32 GB external support.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 Kitkat Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2540 mAh
-
Display4.7 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 0.3 MP
LG L90 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | L90 |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4.2 Kitkat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm Audio Jack |
SIZE
| Dimensions | 131.6 x 66 x 9.7 mm |
| Weight | 125 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v4.0, A2DP, LE, aptX |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2540 mAh, Removable Li-Po battery |
| Stand By | Upto 827 hrs (2G) / Upto 864 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 29 hrs (2G) / Upto 19 hrs (3G) |

















