LG Optimus G E975
It is a smartphone equipped with Jelly Bean OS and a spanking powerful Qualcomm MDM9615/APQ8064. Ample storage let you keep essential and valuable stuffs and a high quality rear snapper is also there for crystal clean image capturing and video shooting as well. LG Optimus G E975 offers a drastic internet access to keep you socially active and aware with the latest updates.
-
MemoryRAM : 2 GB RAM Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) Processor : Quad-core 1.5 GHz Krait... Quad-core 1.5 GHz Krait
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: Non-removable Li-Po 2100 mAh battery
-
Display768 x 1280 pixels, 4.7 inches (~318 ppi pixel density)
-
CameraRear : 13 MP/8 MP (market dependent), autofocus, LED flash Front : Yes, 1.3 MP
LG Optimus G E975 Full Specifications
GENERAL
| Processor | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - E975, E973, E971 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 768 x 1280 pixels, 4.7 inches (~318 ppi pixel density) |
| Other Display Features | Multitouch, Corning Gorilla Glass 2, LG Optimus UI v3.0 |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 2 GB RAM |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP/8 MP (market dependent), autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection, image stabilization, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | Yes, 1.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack, Dolby mobile sound enhancement |
SIZE
| Dimensions | 131.9 x 68.9 x 8.5 mm (5.19 x 2.71 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| Edge | Class 12 |
| 3G | HSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 11.5 Mbps |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5, Android Webkit browser |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/AAC+ player |
| Video Player | MP4/WMV/H.264/H.263 player |
| Colors | Black, white |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | Dolby mobile sound enhancement |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2100 mAh battery |
| Stand By | Up to 456 h (2G) / Up to 411 h (3G) |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) / Up to 13 h (3G) |
SAGMart Reviews on LG Optimus G E975
Pros: Being a great company in the electronics gadget manufacturing, LG has embedded some very interesting features in this phone which are listed here:
- Android 4.2.2 (Jelly Bean)
- 32 GB Internal Memory
- 2 GB RAM
- Bluetooth 4.0
- Corning Gorilla Class 2
- 4.7 inch screen
- Quad-core 1.5 GHz Krait
Cons: Despite of a faster processor and unbeatable RAM, the drawbacks occur which pushes the device to the darker side. Out of many, some of the cons offered by the phone are as follows:
- Limited multitasking features
- Non-Removal battery
Battery (4/10): The LG Optimus G (E975) does give you a satisfying battery backup, more over the charging time required to charge the phone completely is way more than other phones of the same range. The specs of the battery are as follows:
- 2100 mAh battery
- 4 hour backup on overall usages
Camera (7/10): The device is offered with two options of camera. The quality of the image produced is not satisfactory at all. One should always remember that camera quality is much more than just mega pixels. The specs of the camera are as follows:
- 13/8 Mega Pixel Front Camera
- 1.3 Mega Pixel Rear camera
- Auto Focus
- LED flash
Special Features (6/10):
The LG Optimus G (E975) doesn’t have some of the features which served to fill the position of special features. The best of those features are as follows:
- Active Noise Cancellation
- Bluetooth 4.0
- Dolby Mobile sound Enhancement
- Corning Gorilla Glass 2
- HD-IPS Display
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM
Average rating (6/10): Though the phone has quite a number of features, but the quality offered in any feature is not at all breath taking, However, there are few special features which could make it stand out of the range.
Market Value (7/10): The market demand of the phone is not much as compared to other phones of the same price range. The company was not able to satisfy its customer with quality; rather the company had a concept of quantity for this phone.
Verdict (6/10): The phone offers Android Jelly Bean operating System, which is upgradable to Android KitKat. This is one of the most advanced features which this phone has. The drawbacks do mark some negative sign over the image of the phone, but the brand image and other configurations handles the situation easily.













