LG Optimus G Pro E988
LG Optimus G Pro E988 is endowed with full HD display which provides superior graphics, accurate colors, sharp text, and dazzling images. The device is blessed with high mega pixel camera with dual recording and dual camera feature which provides such as detailed and sharp images which make them memorable.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 4.1.2 Jelly Bean Processor : 1.7 GHz Quad-core 1.7 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3140 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 2.1 MP
LG Optimus G Pro E988 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Optimus G Pro E988 |
| Processor | 1.7 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.1.2 Jelly Bean |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Auto Focus, Geo-tagging, Face Detection, Image Stabilization, VR Panorama, HDR, Dual Recording |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 2.1 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 150.2 x 76.1 x 9.4 mm |
| Weight | 174 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3140 mAh, Non-removable Li-ion battery |
SAGMart Reviews on LG Optimus G Pro E988
Pros: No doubt that LG Optimus G Pro E988 is a phone in demand; let’s see some of the features which made people curious about it. The major features are as follows:
- Android 4.1.2 (Jelly Bean)
- 32 GB Internal Memory
- 2 GB RAM
- 5.5 inches display
- Corning Gorilla Class 2
- Bluetooth 4.0
- Quad-core 1.7 GHz Krait 300
Cons: This phone is a great deal when we focus over the features one is getting. But, this phone does have some of the disadvantages. The only cons of the phone are as follows:
- Locked for AT & T only
- Limited multitasking features
Battery (8/10): The device is equipped with a good backup battery, the power saving mode of the device is really effective. Some of the specs of the device are as follows:
- 3140 mAh battery
- 36 Hr backup on full usage
Camera (9/10): The performance of the device is a bit disappointing; however, the device is well known of the word such as “cheese” and it automatically captures images on the pronunciation of these words. Following are the specs of the camera:
- 13 Mega Pixel Front Camera
- 2.1 Mega Pixel Rear camera
- Auto Focus
- LED flash
Special Features (6/10):
Special features are a must need of each and every high range phone. The special features provided by this variant of LG to its users are as follows:
- Dual video Recording
- Active Noise Cancellation Class 12 GPRS
Average rating (8/10): The model is a good option if you are going for a high range phone; it has all the features a high price phone would have. The Snapdragon processor is quite effective in decreasing access time from the memory.
Market Value (8/10): Though there are a lot of options in the market for the high range phone, even then the above mentioned model has gained attention of most of the users who are ready to pay such an amount for satisfying their tech freak urge.
Verdict (8/10): The phone has everything which any other phone provides (of the same price range) but still, the limitation of AT & T restricts its user. Also, the hardware part of the LG device have quit a lower bit of quality. But the phone could be a good option if the price doesn’t matter.











