LG Optimus S
Those who want to buy a new multitouch android based phone at low price, may buy this product of LG. The cell phone has all features like a costly mobile. Its high resolution of camera has all new features with digital zoom and autofocus facility to capture very clean and clear moving and steady images in night too.
`
4,800 * -
MemoryRAM : N/A Internal : N/A
-
PlatformOS : Android OS, v2.2 (Froyo) Processor : 600 MHz 600 MHz
-
Top Features4G:
Fingerprint Sensor:
VR Supported:
Battery: Li-Ion 1500 mAh battery
-
Display320 x 480 pixels, 3.2 inches (~180 ppi pixel density)
-
CameraRear : 3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofocus Front : No
LG Optimus S Full Specifications
GENERAL
| Processor | 600 MHz |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo) |
| 3G Network | CDMA2000 1xEV-DO |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 320 x 480 pixels, 3.2 inches (~180 ppi pixel density) |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofocus |
| Video | Yes, VGA |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 114 x 59 x 13 mm (4.49 x 2.32 x 0.51 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | - MP3/eAAC+/WAV player |
| Video Player | - MP4/DivX/Xvid/H.264/H.263/WMV player |
| Colors | Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand By | Up to 200 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
















