LG Thrill 4G Mobile Phone
It is the ultimate Android super charged smart phone from LG that delivers you the ultimate experience of viewing HD videos with superb clarity. Look at that features and latest applications.
-
MemoryRAM : 512 MB RAM Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android v2.2 Froyo Processor : 1 GHz Dual Core Cortex A9... 1 GHz Dual Core Cortex A9 Processor
-
Top Features4G:
Fingerprint Sensor:
VR Supported:
Battery: Li-Ion 1500 mAh battery
-
Display480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density)
-
CameraRear : Dual 5 MP, 2560х1920 pixels, autofocus, LED flash Front : Yes
LG Thrill 4G Mobile Phone Full Specifications
GENERAL
| Processor | 1 GHz Dual Core Cortex A9 Processor |
| OS | Android v2.2 Froyo |
| Operating Freq | GSM 900/1800 MHz |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | 3D LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density) |
| Other Display Features | Corning Gorilla Glass - LG 3D UI |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | Dual 5 MP, 2560х1920 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Stereoscopic photos & videos; geo-tagging |
| Video | Yes, 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 128.8 x 68 x 11.9 mm |
| Weight | 168 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Dark blue |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion 1500 mAh battery |
| Stand By | Up to 312 h |
| Talk Time | Up to 6 h |
SAGMart Reviews on LG Thrill 4G Mobile Phone
LG thrill 4g is an Android powered smart phone that comes with dual-core CPUs and super HD screen. This handset enables you to view, shoot and share images and videos in high definition 3D quality. You can experience the first true 3D game play on this mobile phone. You are allowed to perform multitask without lagging because 1GHz dual core processor make it more powerful.













