LG Thrill 4G P925
To get an elegant utilization of your money LG has introduced a smartphone at an affordable price which comes with spanking good features. It has a powerful dual core processor and android Froyo operating system. High quality camera is also available in the phone for great image clicking and video shooting of the memorable moments of your life with your friends and family.
-
MemoryRAM : 512 MB RAM Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 (Gingerbread) Processor : Dual-core 1 GHz Cortex-A9... Dual-core 1 GHz Cortex-A9
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: Li-Ion 1500 mAh
-
Display480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density)
-
CameraRear : Dual 5 MP, 2560х1920 pixels, autofocus, LED flash Front : Yes
LG Thrill 4G P925 Full Specifications
GENERAL
| Processor | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 (Gingerbread) |
| Operating Freq | GSM : 850/900/1800/1900 MHz HSDPA : 900/1900/2100 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| No Of SIM | Single Sim |
DISPLAY
| Type | 3D LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density) |
| Other Display Features | Corning Gorilla Glass, LG 3D UI |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | Dual 5 MP, 2560х1920 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Stereoscopic photos & videos; geo-tagging |
| Video | Yes, 1080p@24fps (2D), 720@30fps (3D) |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | v |
| Audio Jack | 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 128.8 x 68 x11.9 mm |
| Weight | 168 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, dlna |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/WMA/eAAC+ player |
| Video Player | MP4/H.264/H.263/WMV/DviX player |
| Colors | Dark blue |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | SNS integration |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion 1500 mAh |
| Stand By | Up to 312 h |
| Talk Time | Up to 6 h |













