LG U8138
In order to give you full utilization of your money, a simple, sober and calm handset which is still running instead of great popularity of smartphones. LG U8138 comes with a tough TFT external display for clear visualization and available in blue and silver colors.
`
2,400 * -
MemoryRAM : 32 MB Internal : N/A
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
Fingerprint Sensor:
VR Supported:
Battery: Li-Ion 1000 mAh battery
-
Display128 x 160 pixels, 7 lines
-
CameraRear : VGA, 640x480 pixels, 180 deg swivel Front : No
LG U8138 Full Specifications
GENERAL
| 3G Network | UMTS 2100 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 128 x 160 pixels, 7 lines |
MEMORY
| RAM | 32 MB |
CAMERA
| Primary Camera | VGA, 640x480 pixels, 180 deg swivel |
| Features | Video-calling |
| Video | Yes, QCIF |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, AAC ringtones |
SIZE
| Dimensions | 95.7 x 49.5 x 22.4 mm (3.77 x 1.95 x 0.88 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| 3G | |
| Infrared Port | |
| USB | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | |
| Colors | Silver, Blue |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand By | Up to 120 h |
| Talk Time | Up to 2 h |













