Lava Iris X1 Atom S
Lava Iris X1 Atom S is built with solid body design and offers nice features. It flaunts a TFT display that is rated to deliver WVGA resolution of 480x800p. The Dual SIM smartphone runs on the Android platform. On the connectivity front, it offers GPRS/ EDGE, Wi-Fi 802.11 b/g/n with hotspot functionality, Micro-USB, Bluetooth v2.0, FM radio with RDS, and a 3.5mm audio jack.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.0 GHz Single Core 1.0 GHz Single Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1400 mAhm Removable Li-ion battery
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 0.3 MP
Lava Iris X1 Atom S Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Iris X1 Atom S |
| Processor | 1.0 GHz Single Core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 900/1800/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | WVGA TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED Flash, Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 125.5 X 63.4 X 9.65 mm |
| Weight | 112 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/AAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 1400 mAhm Removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 110 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 14 hrs 20 min (3G) |















