Lava Iris X1 Selfie
Lava Iris X1 Selfie offers quite impressive features. Click your favorite moments with rear camera and enjoy selfie with the front facing shooter. Get the amazing experience with the Android Lollipop operating system. Its battery delivers long lasting backup. The device takes the power from quad core processor, coupled with 1GB of RAM for smooth multitasking.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 1.3 GHz Quad Core 1.3 GHz Quad Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Lava Iris X1 Selfie Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Iris X1 Selfie |
| Processor | 1.3 GHz Quad Core |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FWVGA IPS capacitive touchscreen |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 133.5 X 66 X 8.5 mm |
| Weight | 140 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White, Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light Sensor, Proximity Sensor, Hall Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Non-removable Li-Po battery |














