Lenovo K3
Lenovo K3 is a low budget smartphone enriched with lots of specialties. This phone is having a wide screen to better gaming experience as well as videos watching experience. The Android Kitkat adds more to the UI of this smartphone.
`
6,999 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v4.4.2 KitKat Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2300 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Lenovo K3 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | K3 |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android v4.4.2 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED Flash, Autofocus |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 141 x 70.5 x 7.9 mm |
| Weight | 128 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Yellow |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2300 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Up to 580 hours |
| Talk Time | Up to 31 hrs |

















