Lenovo Vibe X2 Pro
Lenovo Vibe X2 Pro is a Dual SIM smartphone. The device is powered by an Octa core processor, which is boasts the performance with 2Gb of RAM to give smooth performance. The camera is featured with autofocus and LED flash features that provides sharp and amazing picture quality.
`
25,999 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android v4.4 KitKat Processor : Octa-core (4x1.5 GHz Cort... Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2410 mAh
-
Display5.3 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 13 MP
Lenovo Vibe X2 Pro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | X2 Pro |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android v4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED Flash, Autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 13 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146.3 x 71 x 7 mm |
| Weight | 140 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne Gold, Rock Pink, Electric Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2410 mAh, Non-removable Li-Po battery |
















