Lenovo Vibe X3 (Youth)
Lenovo Vibe X3 (Youth) is equipped with excellent functionality. The FHD display is protected with Corning Gorilla Glass 3. Click the pictures with rear snapper and enjoy selfie moments with front camera. The device also supports 4G LTE connectivity. It takes the power from the Octa core processor, coupled with 2GB of RAM for smooth multitasking.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v5.1 Lollipop Processor : 1.3GHz octa-core 1.3GHz octa-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3400 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Lenovo Vibe X3 (Youth) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Vibe X3 (Youth) |
| Processor | 1.3GHz octa-core |
| OS | Android v5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Dual Tone Flash, phase detection autofocus,Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 153.60 x 76.50 x 9.15 |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3400 mAh, Removable Li-ion battery |















