Micromax Bolt D321
Micromax Bolt D321 is built with elegant design. It bears a rear shooter which is crafted with LED Flash and front camera is also on-board for selfie purpose. User can expand storage capacity via MicroSD card. 3G enabled device which also has few other connectivity options such as Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, GPRS/ EDGE, Micro-USB, and Bluetooth.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android KitKat 4.4.2 Processor : 1.3GHz Dual core 1.3GHz Dual core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1800 mAh
-
Display5-inches, 854 X 480 pixels
-
CameraRear : 5-megapixel Front : 0.3 MP
Micromax Bolt D321 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Bolt D321 |
| Processor | 1.3GHz Dual core |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 5-inches, 854 X 480 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5-megapixel |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black, White |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1800 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 300 Hours |
| Talk Time | Up to 7 hours |













