Micromax Canvas Juice 4
Micromax Canvas Juice 4 is matted with polygonal design which makes it attractive gadget. The Dual SIM smartphone supports 5 megapixel rear snapper with Autofocus, LED flash features and on the other side, front 2 megapixel snapper also on board. It is powered by a 1.3GHz Quad-core processor, coupled with 1GB of RAM and 8GB internal storage for smooth multitasking. It supports 3G, GPS, WIFI, Bluetooth connectivity to give stunning browsing speed.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android, v5.1 Processor : 1.3GHz SC7731 Quad Core P... 1.3GHz SC7731 Quad Core Processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display5-inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5-megapixel Front : 2-megapixel
Micromax Canvas Juice 4 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Canvas Juice 4 |
| Processor | 1.3GHz SC7731 Quad Core Processor |
| OS | Android, v5.1 |
| Operating Freq | GSM : 900/1800 MHz HSDPA : 2100 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5-inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD up to 32GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5-megapixel |
| Features | |
| Video | |
| Secondary Camera | 2-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Li-ion |
| Stand By | 385 hours |
| Talk Time | Up to 11 hours |













