Micromax Canvas Play 4G Q469
Micromax Canvas Play 4G Q469 comes with high-end features. The device is built with elegant design. Enjoy movie and games with HD IPS display which delivers amazing viewing experience and the screen is also protected with Corning Gorilla Glass 3. Get speedy performance with quad-core processor, coupled with 2GB of RAM.
`
9,999 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 1.2GHz Quad-core, Qualcom... 1.2GHz Quad-core, Qualcomm Snapdragon
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2820 mAh
-
Display5.5-inch, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13-megapixels Front : 5-megapixel
Micromax Canvas Play 4G Q469 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Canvas Play 4G Q469 |
| Processor | 1.2GHz Quad-core, Qualcomm Snapdragon |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM:850/900/1800/1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5-inch, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD up to 32GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13-megapixels |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, 4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2820 mAh, Removable Li-Ion |
| Stand By | Up to 230 hours |
| Talk Time | Up to 10 hours |














