Micromax Canvas Selfie Lens Q345
Micromax Canvas Selfie Lens Q345 offers excellent features. It is built with 0.4x clip-on wide-angle lens, allows users to click better selfies. The device runs on the Android lollipop operating system. The dual SIM handset is powered by a quad-core processor, coupled with 1GB of RAM for smooth multitasking. It is available in White Champagne and Moondust Grey color.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 5.0 Lollipop Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2800 mAh
-
Display5-inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8-megapixel Front : 5-megapixel
Micromax Canvas Selfie Lens Q345 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Canvas Selfie Lens Q345 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 5.0 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 5-inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8-megapixel |
| Features | Sony sensors and LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5-megapixel |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot |
| Bluetooth | |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | White Champagne, Moondust Grey |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2800 mAh, Li-ion |
| Stand By | Up to 374 hours |
| Talk Time | Up to 9 hours |













