Motorola Moto E (2nd Gen) LTE
Motorola Moto E (2nd Gen) LTE comes with impressive features. It flaunts an IPS display that delivers the qHD resolution of 540 x 960 pixels. The 4G enabled device, which also has few other connectivity options such as Wi-Fi, Bluetooth 4.0LE, GPS/ A-GPS, GLONASS, FM radio, and Micro-USB.
`
7,999 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 5.0 Lollipop Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2390 mAh
-
Display4.5 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 0.3 MP
Motorola Moto E (2nd Gen) LTE Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Moto E (2nd Gen) LTE |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 5.0 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Quarter-HD, IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | f/2.2, Autofocus, Geo-tagging, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 129.9 x 66.8 x 12.3 mm |
| Weight | 145 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, LE, aptX |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2390 mAh, Non-removable Li-ion battery |


















