Nokia Asha 305
Nokia features this beautiful affordable touchscreen mobile phone from its Asha series. It was announced in June, 2012 and released in July, 2012. It includes all the essential features which you need in such affordable price. It does not irritate with size and easily fits in your pocket.
-
MemoryRAM : 64 MB Internal : 10 MB, 64 MB ROM
-
PlatformOS : Nokia OS Series 40 Processor : Single core Single core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1110 mAh
-
Display3 inches , 400 X 240
-
CameraRear : 2 MP Front : No
Nokia Asha 305 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Asha 305 |
| Processor | Single core |
| OS | Nokia OS Series 40 |
| Operating Freq | Dual-band GSM 900/ 1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3 inches , 400 X 240 |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 10 MB, 64 MB ROM |
| RAM | 64 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | 176x144@10fps |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, Polyphonic(64), WAV, MP3 ringtone |
| Audio Jack | 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 110.3 x 53.8 x 12.8 mm |
| Weight | 98 gram |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with EDR |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM Radio with Recording |
| Games | Yes, Downloadable |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Silver White, Red, Mid Blue, Dark Grey |
| GPS | |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1110 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 528 h |
| Talk Time | Up to 14 h |
SAGMart Reviews on Nokia Asha 305
Nokia Asha 305 is another latest Asha series mobile phone of Nokia. Clear touchscreen display and attractive colors impress you along with design. You can capture clear images and store them in microSD card. It is available in captivating colors and some more features:
• MP4 Player
• SNS integration
• Dual SIM
















