Nokia C6-01
Nokia C6-01 is an easily handled phone. Its best quality is that it can also supports low quality image and videos. The phone is build up of strong material and will not die out soon. The powerful battery provides good back up and you can carry your work for several hours.
-
MemoryRAM : 256 MB Internal : 1 GB
-
PlatformOS : Symbian^3 OS, upgradable to Nokia Belle OS Processor : 680 MHz ARM 11 680 MHz ARM 11
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1050 mAh
-
Display3.2 inches, 360 x 640 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : Yes, VGA
Nokia C6-01 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | C6-01 |
| Processor | 680 MHz ARM 11 |
| OS | Symbian^3 OS, upgradable to Nokia Belle OS |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 360 x 640 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 1 GB |
| RAM | 256 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB, 2 GB included |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | Yes, 720p@25fps |
| Secondary Camera | Yes, VGA |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 103.8 x 52.5 x 13.9 mm, 65 cc (4.09 x 2.07 x 0.55 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 33 |
| Edge | Class 33 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, Adobe Flash Lite |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | MP3/WMA/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | DivX/XviD/MP4/WMV/H.264/H.263 player |
| Colors | Silver Grey, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1050 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 408 h (2G) / Up to 372 h (3G) |
| Talk Time | Up to 11 h 30 min (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
SAGMart Reviews on Nokia C6-01
It is genuine that if any device has some good features it may always have its back side. Check out its pros and cons.
Pros:
- High resolution camera
- Long battery standby
- User friendly
- Fast internet facility
- Latest bluetooth
- Supporting Qwerty keypad
Cons:
- Slow processor
- Lack of auto focus facility
- Less RAM













