Nokia Lumia 520
It is a full fledged smartphone having all those powerful features which a user is searching in today's tech world. This handset runs on Windows phone 8 with super fast dual core processor. Its super sensitive touch works even with long nails and gloves. Now you can capture your golden days memories with brilliant camera.
-
MemoryRAM : 512 MB RAM Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Microsoft Windows Phone 8 Processor : Dual-Core 1.0 GHz Snapdra... Dual-Core 1.0 GHz Snapdragon S4
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1430 mAH Battery
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : No
Nokia Lumia 520 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Lumia 520 |
| Processor | Dual-Core 1.0 GHz Snapdragon S4 |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Operating Freq | Quad-band GSM 850 /900 /1800 /1900 MHzQuad-band GSM 850 /900 /1800 /1900 MHz |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Scratch-resistant glass |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | geo-tagging, autofocus |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 119.9 x 64 x 9.9 mm |
| Weight | 124 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class B |
| Edge | Up to 236.8 kbps |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | N/ATouch UI, XBox-Live Hub, DirectX 11 |
| Music Player | MP3 |
| Video Player | MP4 |
| Colors | Yellow, red, cyan, white, black |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1430 mAH Battery |
| Stand By | 360 h (3G) |
| Talk Time | 9 h 40 min (3G) |
SAGMart Reviews on Nokia Lumia 520
Pros: Nokia Lumia 520 is a handset having 4.00-inch 480×800p display. It consists of 1GHz processor with 512MB RAM. The virtues of this phone are cited by following points:
- Bundled Nokia apps
- Expandable memory up to 64 GB
- Simple to use
- Good build quality
- Windows Phone 8 OS
- GPS
- 8GB of inbuilt storage
- Active noise cancellation with a dedicated mic
- Built-in accelerometer and proximity sensor
- Standard 3.5 mm audio jack
- SNS integration
- Xbox Live integration and Xbox management
Cons: If we design any phone then it is the most challenging facet that it will not incur any negative feature, therefore some flaws are encountered by this phone. These flaws are as follows:
- Common LCD lacks the punch of CBD
- No front-facing camera
- No LED flash
Battery (8/10): Nokia Lumia 520 delivers good battery back-up. It is equipped with removable battery. The features of this phone with respect to battery are itemized by underwritten points:
- Battery Type: Li-Ion
- Battery capacity: 1430 mAh
- Stand by: (2G) / Up to 360 h (3G)
- Talk time: Up to 14 h 40 min (2G) / Up to 9 h 40 min (3G)
- Music play: Up to 61 h
Camera (9/10): Nokia Lumia 520 has 5 megapixel rear camera and no front camera. It produces sharp images. The features of this phone related to camera are brought up by following points:
- 4X digital zoom
- 10cm minimum focus range
- Touch focus
- Landscape orientation
- Active toolbar
- Panorama
- Autofocus
Special Features (9/10):
Special Features are an indication of phone’s quality. This phone has a system of QWERTY which is considered as its special feature. The special features of this phone are stated by following points:
- Remote device locking via Internet
- Track and Protect via internet
- Remote wipe of user data via Internet
- Firmware and OS integrity check
- Secure device start-up
- Online back-up and restore
- Remote security policy enforcement
- Voice Commands
- MS Exchange Active Sync
- Phonebook with Integrated Social Networks
Average Rating (8/10): The unified and gap-free experience is provided by NOKIA LUMIA 520. It supports multi-tasking. It consists of super sensitive touch screen. It provides good quality filtered images and good viewing experience. SAGMart has given it 8 stars out of 10 stars.
Market Value (7/10): It is the entry-level smartphone publicized by Nokia at the 2013 Mobile World Congress. It became the best-selling Windows device in the world In September 2013. Lumia 520 is a suitable gadget in the market of affordable gadgets. It offers good value for money.
Verdict (6/10): Nokia Lumia 520 has a notable portion of equipment. It has good build quality with attractive looks. The phone gives a promising performance. It is the most budget friendly Windows phone from Nokia. It is comfortable to hold and the screen is best with respect to both size and resolution.


















