Nokia X7-00
Nokia X7-00 is an eye catcher smartphone if you go for its look. The super smooth and accurate touch mesmerizes you. The phone proves best for those who are crazy for games. It has high defined video quality, fabulous interface, loaded with good apps. Overall this phone is a full package of entertainment and for official work.
-
MemoryRAM : 256 MB Internal : 1 GB
-
PlatformOS : Symbian Anna OS, upgradeable to Nokia Belle OS Processor : Single Core 0.6 GHz proce... Single Core 0.6 GHz processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1200 mAh
-
Display4-inches, 360 x 640 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : No
Nokia X7-00 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | X7-00 |
| Processor | Single Core 0.6 GHz processor |
| OS | Symbian Anna OS, upgradeable to Nokia Belle OS |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 |
| 3G Network | HSDPA 850/900/1700/1900/2100 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4-inches, 360 x 640 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 1 GB |
| RAM | 256 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB, 8 GB included |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Geo-tagging, face detection, Dual-LED flash |
| Video | Yes, 720p@25fps |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 119.7 x 62.8 x 11.9 mm |
| Weight | 146 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 33 |
| Edge | Class 33 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, Adobe Flash Lite |
| Radio | |
| Games | Java games |
| Music Player | MP3/WMA/WAV/eAAC+ player |
| Video Player | DivX/XviD/MP4/H.264/H.263/WMV player |
| Colors | Dark steel, Silver steel |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1200 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 450 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
| Talk Time | Up to 450 h (2G) / Up to 450 h (3G) |
SAGMart Reviews on Nokia X7-00
Simplicity are what makes the product great. Its lovely captivating designs made with blend of metal and glass provides good strength to the phone. If you are going to get it then have a look on its advantages and disadvantages.
Pros:
- Large and good quality display
- Solid body. Better video quality
- Better operating system
- Superb camera
Cons:
- Comparatively expensive
- Slow speed of processing
- Sluggish browser













