Oppo A30
Oppo A30 comes with quite powerful features. The Single SIM smartphone runs on the 5.1.1 Lollipop Android platform. The device sports 3GB RAM and 16 GB internal storage. It is packed with front and rear camera. On the connectivity front, it offers 4G, 3G, GPRS/ EDGE, GPS/ A-GPS, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, FM, Micro-USB, and Bluetooth options.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.1.1 Lollipop Processor : 2.3 GHz Quad-core 2.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2525 mAh
-
Display5.0 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Oppo A30 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | A30 |
| Processor | 2.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 5.1.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED flash, f/2.2, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 140 x 69 x 6.9 mm |
| Weight | 138 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light Sensor, Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 2525 mAh, Non-removable Li-ion battery |















