Oppo Joy 3
Oppo Joy 3 is built with stylish design and runs on the Android platform. Capture stunning pictures its camera which has more alluring features that includes, Soft Light flash, Aperture rear: f/2.4 Sec: f/2.4 and multiple Scene Modes. The quad core processor delivers better performance with 1GB of RAM.
`
10,799 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2000 mAh
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 2 MP
Oppo Joy 3 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Joy 3 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FWVGA IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | f/2.4, Autofocus, LED flash, Geo-tagging, HDR, panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 132.8 x 66.6 x 9 mm |
| Weight | 135 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Non-removable Li-Po battery |













