Samsung Champ DUOS E2652
Champ Duos is right here for your full entertainment. It was announced and released in February,2011. 256K color display and sleek design of this device really attracts the user. Large phone-book memory adds more contacts in your list.
-
MemoryRAM : N/A Internal : 50 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1000 mAh
-
Display2.6 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 1.3 MP Front : N/A
Samsung Champ DUOS E2652 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Champ DUOS E2652 |
| Operating Freq | GSM 900/ 1800/ 1900 MHz |
| No Of SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 50 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 16 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Features | Smile detection, White balance presets, Continuos Shooting, Multi Shot |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 99.9 x 54.9 x 13 mm |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 10 |
| Edge | Class 10 |
| 4G | |
| Bluetooth | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black, White |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 1000 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 470 h |
| Talk Time | Up to 14 h 20 min |
SAGMart Reviews on Samsung Champ DUOS E2652
Champ Duos is a quality device that is really good for your entertainment. It supports large memory and nice camera quality to capture the pics of your special moments. Champ Duos is a lightweight device that never lets you feel incomplete in terms of enjoyment.
Additionally it has:
- V2.1 Bluetooth
- MicroSD card
- 1000 contacts













