Samsung Chat 322
Entertain yourself with Samsung Chat, a Mobile which is right here to fulfill your empty joy. Capture your funny moments with fine camera quality and store the pictures in microSD card. It is a sleek phone with friendly qwerty keypad for easy texting.
-
MemoryRAM : N/A Internal : 54 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1000 mAh
-
Display2.2 inches, 220 x 176 pixels
-
CameraRear : 1.3 MP Front : N/A
Samsung Chat 322 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Chat 322 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 220 x 176 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 54 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | up to 8 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes, QCIF@15fps |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 109.5 x 60 x 12.3 mm |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 10 |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | |
| Games | Yes + downloadable |
| Colors | Black, White, Pink |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
BATTERY
| Battery Type | 1000 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 500 hours |
| Talk Time | Up to 11 hours |
SAGMart Reviews on Samsung Chat 322
Samsung Chat C3222 is available with attractive style. It was announced in 2010, October and released in 2010, November. It comes with microUSB option along with memory card option for the enhancement memory. Samsung Chat is Java enabled phone for your gaming entertainment.
Its more features are:
- MicroSD card
- SNS integration
- MP4 player, FM recording













