Samsung Galaxy A3
Samsung Galaxy A3 smartphone comes with fully metallic body. This slim Android handset performs well with dual core chipset. The handset comes along with 1GB RAM which is more enough to run many applications and games simultaneously. The phone has attractive and smart built. This Android phone is crafted with superb battery to deliver good battery backup.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.2GHz Quad-core processo... 1.2GHz Quad-core processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: Yes (LTE model only)
VR Supported: N/A
Battery: 1900 mAh
-
Display4.5-inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Samsung Galaxy A3 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy A3 |
| Processor | 1.2GHz Quad-core processor |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | Quad-band GSM 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TouchScreen |
| Size | 4.5-inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, Micro-SD, Upto 64GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Digital Zoom with Auto-focus and LED Flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 Ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 130.1 x 65.5 x 6.9mm |
| Weight | 110.3 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | HSDPA upto 42.2 Mbps; HSUPA upto 5.76 Mbps |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1900 mAh, Li-Ion |

















