Samsung Galaxy E7
Samsung Galaxy E7 is a high- end device that comes with solid body design. It runs on the Android kitkat platform. The front and rear snapper are wonderfully crafted on this gadget which makes it attractive device. Its battery provides enough juice to the handset with which user can enjoy games for a long time.
`
16,900 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android v4.4.4 KitKat Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2950 mAh
-
Display5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Samsung Galaxy E7 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy E7 |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android v4.4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED Flash, Autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 151.3 x 77.2 x 7.3 |
| Weight | 141 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio, RDS, Recording |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/WMV/H.264 |
| Colors | Black, White, Brown, Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2950 mAh, Non-removable Li-ion |
| Talk Time | Upto 18 hrs (3G) |

















