Samsung Galaxy Grand Prime 4G
Samsung Galaxy Grand Prime 4G is loaded with high-end features. On the connectivity front, it offers USB, Bluetooth, MicroSD Card, 3G and 4G options. Its Battery gives long lasting backup. The quad core processor provides long lasting backup. It runs on the Android kitkat operating system.
`
8,250 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2600mAh
-
Display5.0 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Samsung Galaxy Grand Prime 4G Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Grand Prime 4G |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | QHD |
| Size | 5.0 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED Flash, Autofocus, Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 144.80 x 72.10 x 8.60 mm |
| Weight | 156 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Grey, Gold |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 2600mAh, Removable Li-ion |

















