Samsung Galaxy J1 4G
The 4G enabled device is equipped with quality features. The device is built with elegant design. Samsung Galaxy J1 4G. It takes the power from quad core processor along with 768 MB RAM. Its battery provides enough juice to the smartphone. It is available in three colors such as white, Black and Blue.
`
7,200 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android v4.4.4 KitKat Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2050 mAh
-
Display4.3 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 2 MP
Samsung Galaxy J1 4G Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy J1 4G |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android v4.4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED Flash, Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 132.6 x 69.3 x 8.9 mm |
| Weight | 131 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Black, Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | 2050 mAh, Removable Li-ion |
| Talk Time | Upto 12 hrs (3G) |












