Samsung Galaxy S4 Zoom
Samsung Galaxy S4 Zoom smartphone has amazing camera with good features which includes in call photo share with optical Zoom control that make it more eyes catching device. It's come with Android Jelly Bean operating system with fast processor that make it fast device.
-
MemoryRAM : 1.5 GB RAM Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) Processor : Dual-core 1.5 GHz Cortex-... Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2330 mAh
-
Display4.3 inches
-
CameraRear : 16 MP Front : 1.9 MP
Samsung Galaxy S4 Zoom Full Specifications
GENERAL
| Model Number | S4 Zoom |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1.5 GB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 64 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, HDR, panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 1.9 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 125.5 x 63.5 x 15.4 mm |
| Weight | 208 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 (MHL), USB On-the-go |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Dynamic Black |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2330 mAh, Li-Ion |
| Stand By | (2G) / Up to 570 h (3G) |
| Talk Time | (2G) / Up to 13 h (3G) |
SAGMart Reviews on Samsung Galaxy S4 Zoom
Pros: Samsung Galaxy S4 Zoom is specially designed for those who want a high end smartphone for their daily lifestyle. It is loaded with tons of camera features along with affordable price. Know some more important features of this phone:
- Android v4.2.2 Jelly Bean
- 4.3 Inch display
- Dual core 1.5 GHz processor
Cons: On first look, Samsung Galaxy S4 Zoom is predicted as one of the best phone ever found in the market. And yet, it is. But still, it has few shortcomings such as:
- Low storage capacity
- Average screen
- Hangs occasionally
- No full HD
Battery (7/10): Samsung Galaxy S4 Zoom has a good battery backup due to its 2330 mAH capacity to acquire a full day amusement.
- 2330 mAh
- Up to 13 h of talk time
- Up to 570 h of standby
Camera (8.5/10): Samsung Galaxy S4 Zoom has 16 MP camera with Autofocus and 10x Optical zoom. It has too many features of camera like image stabilization, Smile detection etc.
- 16 MP Autofocus camera
- 1.9 MP front camera
- Touch focus
- HDR, panorama
Special Features (8/10):
Samsung Galaxy S4 Zoom is a stylish yet decent smartphone incorporated with an influential 16MP camera through optical zoom. It is casual with a 4.3 inch, 16M colours etc. and many more specs. Know some more features:
- Super AMOLED display sheltered by Corning Gorilla Glass 3
- 1.5 GHz Dual Core sustained by Mali-400 GPU
- Expandable memory up to 64 GB
- Support microSD
Average Rating (8/10): On the whole, Samsung Galaxy S4 Zoom is a remarkable high end smartphone overloaded with overwhelming camera’s feature. It gives user a good experience with startling clarity and diverse effects. SAG Mart awards 8 stars out of 10.
Market Value (8/10): The phone offers one of the best camera features and had great image due to the Samsung brand name. The significance of this phone will influence only after its initial days. People who want to go for high end camera features, would definitely like to purchase this smartphone.
Verdict (8/10): Samsung Galaxy S4 Zoom is an outstanding smartphone collective with an extraordinary camera feature. It has been intended particularly for shutterbugs who love to keep snapping and hate other software or apps tagging. With S4 Zoom, you won’t feel to keep a Camera in your pocket. This phone won’t be good choice for those who are not very fond of camera.













