Samsung Galaxy Star Pro
Samsung Galaxy Star Pro come with smart features like Android OS, ample storage, big screen with fast processor which make it more advanced device. Its long battery backup gives you the option of talking on the phone for long hours as well as enjoy music, games and videos. It is a smart device with attractive design and provides more space to run lots of applications efficiently.
-
MemoryRAM : 512 MB RAM Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) Processor : 1 GHz Cortex-A5 1 GHz Cortex-A5
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1500mAh
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 2 MP Front : N/A
Samsung Galaxy Star Pro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Star Pro |
| Processor | 1 GHz Cortex-A5 |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Operating Freq | GSM : 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm jack |
SIZE
| Dimensions | 121.2 x 62.7 x 10.6 mm |
| Weight | 121 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, FM recording |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black, White |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1500mAh, Li-Ion |
SAGMart Reviews on Samsung Galaxy Star Pro
Pros: Samsung is just like the engine that could run most of the updated features in one. It creates high-end, market-leading smartphones such as the astonishing Samsung Galaxy Star Pro. Here are the following advantages of this phone:
- Android v4.1.2 (Jelly Bean)
- 4 Inch Display
- 1 GHz Cortex
- Blue-Tooth, Wi-Fi
Cons: Samsung Galaxy Star Pro is definitely a smartphone which is loaded with many features but still it has few drawbacks. Here are the some cons:
- No headphones in box
- No 3G support
- No front camera
- No full HD display
- Single core processor
- Average display resolution
- No LED flash
Battery (7/10): Samsung Galaxy Star Pro has 1500 mAh Li-on battery which works for about 15 hours for talk time and 370 hours on standby. Here are the few features of its battery:
- 1500 mAh, Li-ion
- Up to 15 Hours (2G) Talk time
- Up to 370 Hours (2G) Standby
Camera (6/10): Galaxy star pro comes with 2 MP camera and clicks amazing pictures and videos. As there are high-end camera smartphones in Galaxy series, the new Samsung Galaxy Star Pro is fortified with only 2MP rear camera. Here are the few features of its camera:
- 2 MP
- Digital Zoom
Special Features (7/10):
Samsung Galaxy Star Pro is a low budget phone which can run many featured apps with android Jelly Bean and single core 1 GHz processor. Other prominent features are infinite phone book storage, voice memo etc.
- Standard Battery Li-ion
- Voice Memo, dialing and recording
- TFT touch screen
Average Rating (7/10): Samsung Galaxy Star Pro is a smart looking smartphone covered with too many features at a low cost. But it is really a good OS featured phone which helps it to acquire more configurations. It is obtainable at a low price range but it is worth purchasing. SAG Mart gives 7 out of 10 to this phone.
Market Value (8/10): Samsung Galaxy Star Pro is definitely a smart device which includes lucrative design and software too. It helps us to run lots of applications professionally and effortlessly. Thus the value of the phone is determined by the response which will be established in its launching days.
Verdict (8/10): Samsung Galaxy Star Pro is a smartphone with worthy configuration. It is more attractive due to its screen size and Android OS at affordable rates. To retain the price, Samsung has negotiated with camera and connectivity. Consequently Samsung Galaxy Star Pro is firmly for the users who want to taste Android phone.














