Samsung Galaxy sl i9003
A nice looking smart phone fully loaded with smart features, super clear LCD screen of this mobile gives you better experience to enjoy its multimedia feature.
-
MemoryRAM : 478 MB Internal : 4/16 GB
-
PlatformOS : Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 (Gingerbread) Processor : 1 GHz Cortex-A8 1 GHz Cortex-A8
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1650 mAh
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : VGA
Samsung Galaxy sl i9003 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy SL i9003 |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8 |
| OS | Android OS, v2.2 (Froyo), upgradable to v2.3 (Gingerbread) |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | SC-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 4/16 GB |
| RAM | 478 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up-to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Autofocus, Geo-tagging, touch focus, face and smile detection |
| Video | 720p@30fps |
| Secondary Camera | VGA |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 123.7 x 64.2 x 10.6 mm |
| Weight | 131 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 |
| Edge | Class 12 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black, white |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1650 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 610 h (2G) |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) |
SAGMart Reviews on Samsung Galaxy sl i9003
Samsung galaxy SL i9003 is similar to galaxy s but its 4 inch S-LCD makes it different from galaxy s. Shoot a high definition video by using its high resolution camera. 5MP camera with innovative features offers you superior image quality. This mobile has 4GB internal memory; you can store many pictures, video and documents. You are allow to enjoy many features at a time by using its 478 MB RAM. You can play HD games with its powerful graphics.













