Samsung Guru E1207
Samsung E1207 is a fantastic within your budget that comes in a bar shape and light weight of just 65 grams. Its long life battery makes you feel relax and tension free about battery discharge. It allows clear voice without disturbance and available in black color.
`
1,499 * -
MemoryRAM : N/A Internal : N/A
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 800 mAh
-
Display1.52 inches, 128 x 128 Pixels
-
CameraRear : N/A Front : N/A
Samsung Guru E1207 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Guru E1207 |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | 65K Colors, TFT |
| Size | 1.52 inches, 128 x 128 Pixels |
MEMORY
CAMERA
SOUND
| Alert Type | Polyphonic, MP3 Ringtones |
SIZE
| Dimensions | 108 x 45.5 x 13.5 mm |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| 4G | |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Colors | Black |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 800 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Upto 430 Hours |
| Talk Time | Upto 8 Hours |













