Samsung Guru Music E1282
It is a dual-SIM phone with music player and FM radio. It is available in two colors black and white with a sleek design by which it easily fits in your pocket. The mobile has nice features with an innovative style.
`
1,734 * -
MemoryRAM : N/A Internal : N/A
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1000 mAh
-
Display1.7 inches, 128 x 160 pixels
-
CameraRear : N/A Front : N/A
Samsung Guru Music E1282 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Guru Music E1282 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM, GSM + GSM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Color TFT screen |
| Size | 1.7 inches, 128 x 160 pixels |
MEMORY
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 4 GB |
CAMERA
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 109.2 x 45.5 x 14.5 mm |
| Weight | 74.5 g (2.61 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, v2.0 |
| USB | |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 1000 mAh, Li-Ion |
| Stand By | 660 hours |
| Talk Time | 720 minutes |













