Samsung Metro C3520
It is a basic phone with light weight. The slim and sleek shell comes with colorful options to match your personal style. Camera is not much of high pixels but in spite of this it has nice features. It is available in two colors metallic silver and charcoal gray.
`
3,159 * -
MemoryRAM : N/A Internal : 28 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 800 mAh
-
Display2.4 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 1.3 MP Front : N/A
Samsung Metro C3520 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Metro C3520 |
| Operating Freq | GSM 900/1800 MHz |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 28 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 16 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Features | Smile dectecion |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 102 x 52 x 16.8 mm |
| Weight | 97.3 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 |
| Edge | Class 12 |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, v2.1 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, FM recording |
| Games | |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Metallic Silver, Charcoal Gray, Coral Pink |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 800 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 610 h |
| Talk Time | Up to 9 h 10 min |













