Samsung Metro S3310i
An elegant phone presented by Samsung brand with large mesmerizing QVGA resolution screen. The body is made up of aluminum metal fame giving stunning looks. Phone sports multiple Graphics User Interface though which you can Jazz up your menus. It is available in a single color of red.
-
MemoryRAM : N/A Internal : 30 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 880 mAh
-
Display2.1 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 2 MP Front : No
Samsung Metro S3310i Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Metro S3310i |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.1 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 30 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 8 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Video | Yes, QVGA@15fps |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
SIZE
| Dimensions | 109.9 x 46 x 10.9 mm (4.33 x 1.81 x 0.43 in) |
| Weight | 77 g (2.72 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 12 |
| Edge | Class 12 |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| USB | Yes, v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (NetFront) |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | Yes + downloadable |
| Colors | Silver |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
BATTERY
| Battery Type | 880 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 250 h |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
SAGMart Reviews on Samsung Metro S3310i
The phone is good, it is nicely outfitted with metallic body and metal coated buttons. The phone has sleek and slim design with 2.1 inch screen which can easily slips inside your pocket. In this tough competitive era of smartphone the handset still stands in a unique position.
The phone has some limitations which gives harsh pain to the users. Limitations like it does not have 3.5 mm audio jack facility, the metallic paint used in the buttons are not permanent and also there is no option to transfer file to the memory card.













