Samsung Primo Duos W279
It is a dual SIM (GSM+CDMA) phone with 2MP camera on the back of the body, which takes pics and records videos. Mobile TV is also available in this candybar phone, which can be used to access 100 live channels through an application with long battery life.
`
5,800 * -
MemoryRAM : N/A Internal : 40 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1200 mAh
-
Display2.2 inches, 176 x 220 pixels
-
CameraRear : 1.3 MP Front : N/A
Samsung Primo Duos W279 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Primo Duos W279 |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.2 inches, 176 x 220 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 40 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 8 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 1.3 MP |
| Video | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
SIZE
| Dimensions | 115.5 x 48 x 15.9 mm |
| Weight | 120 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | Up to 384 kbps |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| USB | Yes, v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Radio | FM radio; FM recording |
| Games | Yes + downloadable |
| Music Player | |
| Video Player | |
| Colors | Black |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 1200 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 230 hours |
| Talk Time | Up to 4 h 50 min |













