Samsung Star 3 Duos S5222
It is a dual SIM phone with large touch screen display. It comes with 3.2 megapixel camera and running on proprietary OS. It is available in two colors black and white with low price and easily fits in your pocket.
`
4,277 * -
MemoryRAM : N/A Internal : 20 MB
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1000 mAh
-
Display3.0 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 3.15 MP Front : N/A
Samsung Star 3 Duos S5222 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Star 3 Duos S5222 |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| No Of SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 20 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes, QCIF@15fps |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 102 x 58 x 11.5 mm |
| Weight | 95.5 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | Class 12 |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, FM recording |
| Games | Yes + downloadable |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black, White |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 1000 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 520 h |
| Talk Time | Up to 14 h 20 min |













