Samsung Vodafone 360 M1
A nice fully touch phone making handling of the handset easier and fast. It easily synchronizes your phone with contacts and emails. This phone is a full package in itself; you will not get bored in free time. It has improved features as compared to the Vodafone 360 Samsung H1.
-
MemoryRAM : N/A Internal : 1 GB
-
PlatformOS : Linux-based LiMo Processor : 600 MHz Cortex-A8 600 MHz Cortex-A8
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1500mAh
-
Display3.2 inches, 240 x 400 pixels
-
CameraRear : 3.15 MP Front : Yes
Samsung Vodafone 360 M1 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Vodafone 360 M1 |
| Processor | 600 MHz Cortex-A8 |
| OS | Linux-based LiMo |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.2 inches, 240 x 400 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 16 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration; Polyphonic, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 112 x 55.4 x 13.4 mm (4.41 x 2.18 x 0.53 in) |
| Weight | 111 g (3.92 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 10 |
| Edge | Class 10 |
| 3G | |
| 4G | |
| Bluetooth | Yes, v2.0 with A2DP |
| USB | Yes, v2.0 |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Music Player | |
| Colors | Black, White, Red |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
BATTERY
| Battery Type | 1500mAh, Li-Ion battery |
| Stand By | Up to 490 h |
| Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 6 h 40 min (3G) |
SAGMart Reviews on Samsung Vodafone 360 M1
Samsung has ventured with Vodafone which provides 360 social networking services and the product so developed is named as Samsung Vodafone 360 M1. Phone keeps backup of all your contacts and important information which can be retrieved further whenever you need. You can also enjoy your favorite TV channel on this phone.
Other important features of the phone are:
- Built in GPS navigation
- PC synchronization
- Mobile TV
Pros
- Nice touch screen
- Available in affordable range
- Good social networking features













