Samsung Wave 3 S8600
Wave 3 runs on Bada operating system of Samsung that provides you applications related to media and games etc. It is available in black color and scorpion processor offers high accessibility for phone and gaming experience. The camera quality of the device is very high and LED flash gives good photos even in dark.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : bada OS, v2.0 Processor : 1.4 GHz Scorpion 1.4 GHz Scorpion
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1500 mAh
-
Display4.0 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : VGA
Samsung Wave 3 S8600 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Wave 3 S8600 |
| Processor | 1.4 GHz Scorpion |
| OS | bada OS, v2.0 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Secondary Camera | VGA |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 125.9 x 64.2 x 9.9 mm |
| Weight | 122 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, UMA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS support, Samsung Mobile Navigator |
| Java | Yes, MIDP 2.1 |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1500 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 535 h (2G) |
| Talk Time | Up to 14 h 15 min (2G) |
SAGMart Reviews on Samsung Wave 3 S8600
Samsung Wave 3 S8600 is a large display phone that runs on Bada operating system. Its good display and camera quality provides smile detection and geo-tagging so you can tag your friends globally. The device provides you fast accessibility for gaming and it supports high memory to store your media files. It has some additional qualities also like:
- Front camera
- Digital natural sound engine
- FM recording
- Music recognition
- Samsung chat on
Groom your lifestyle with this device for a smarter experience.
















