Samsung Wave S8500
Samsung s8500 Wave is the 1st smartphone based on bada operating system. Capture clear images/photographs by its camera and store them in microSD card. If your plan is to buy a cute and smart handset in affordable price then it is a perfect choice for you.
`
11,999 * -
MemoryRAM : N/A Internal : 390 MB
-
PlatformOS : Bada OS, upgradable to v2.0 Processor : 1 GHz Cortex-A8 1 GHz Cortex-A8
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1500 mAh
-
Display3.3 inches, 480 x 800 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : Yes
Samsung Wave S8500 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Wave S8500 |
| Processor | 1 GHz Cortex-A8 |
| OS | Bada OS, upgradable to v2.0 |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.3 inches, 480 x 800 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 390 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Geo-tagging, face, smile and blink detection, image stablilization, touch focus |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 118 x 56 x 10.9 mm |
| Weight | 118 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | Class 10 |
| Edge | Class 10 |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, Palringo IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS, FM recording |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Ebony Gray |
| GPS | Yes, with A-GPS support, Samsung Mobile Navigator |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1500 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 600 h (2G) |
| Talk Time | Up to 15 h (2G) |













