Samsung Wave Y S5380
It is a touchscreen smartphone from Samsung with metallic design and vibrant display. Wave Y runs on Bada operating system with 2G & 3G networks. Add more style statement in your personality by adopting this quality driven handset.
`
7,541 * -
MemoryRAM : N/A Internal : 150 MB
-
PlatformOS : bada OS, v2.0 Processor : 832 MHz 832 MHz
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 1200 mAh
-
Display3.2 inches, 320 x 480 pixels
-
CameraRear : 2 MP Front : N/A
Samsung Wave Y S5380 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Wave Y S5380 |
| Processor | 832 MHz |
| OS | bada OS, v2.0 |
| Operating Freq | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Discountinued |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 3.2 inches, 320 x 480 pixels |
| Other Display Features | Multitouch, TouchWiz UI |
MEMORY
| Internal Memory | 150 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes, HVGA@30fps |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm jack |
SIZE
| Dimensions | 110 x 58.2 x 12.3 mm |
| Weight | 102.4 g |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Black, LaFleur edition |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1200 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 570 h (2G) |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min |













