Sony Ericsson Xperia pro
Experience fast messaging, powerful performance and lots of more with this android business phone. Reality display with mobile BRAVIA engine provides the best visual experience. The 3D sweep panorama option lets you enjoy videos in 3D quality by connecting your phone to a 3D television.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 1 GB
-
PlatformOS : Android 2.3 Gingerbread, planned upgrade to 4.0 (Ice Cream Sandwich) Processor : 1.0 GHz Scorpion 1.0 GHz Scorpion
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1500 mAh
-
Display3.7 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8.1 MP Front : 0.3 MP
Sony Ericsson Xperia pro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Ericsson Xperia pro |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| OS | Android 2.3 Gingerbread, planned upgrade to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Mini |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.7 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Scratch-resistant Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 1 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8.1 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, Video calling |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 120 x 57 x 13.5 mm |
| Weight | 142 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v2.1, A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264/WMV |
| Colors | Black, Silver, Red |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 1500 mAh, Non-removable Li-Po battery |
| Stand By | Upto 430 h (2G) / Upto 400 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 6 hrs 55 min (2G) / Upto 7 hrs (3G) |
SAGMart Reviews on Sony Ericsson Xperia pro
Sony Ericsson Xperia pro is nice android business phone. This smart device is powered by CPU of 1GHz Scorpion which provides you lags free multitasking. Xperia pro is crafted with a brilliant display that has mobile BRAVIA engine; it means your eyes seem real and 3D visuals. You can enjoy fast messaging by its sideways open full QWERTY keypad. Its 1GB internal memory is enough for installing various android apps, if you need more space to load media files then you are enabled to put a micro SD card up to 32 GB into its slot. This awesome mobile has several connectivity options to connect internet or share files with other devices.













