Sony Xperia M2 Aqua
Sony Xperia M2 Aqua is a Waterproof device that allows user to capture the underwater action. There is an 8MP of camera, crafted on the rear snapper to give stunning image output and front facing camera also houses on device for video calling. It also offers LTE connectivity.
`
6,990 * -
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 4.4.2 KitKat, upgradable to 5.1.1 (Lollipop) Processor : 1.2 GHz Quad-core 1.2 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2300 mAh
-
Display4.8 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 0.3MP
Sony Xperia M2 Aqua Full Specifications
GENERAL
| Model Number | M2 Aqua |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4.2 KitKat, upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.8 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | f/2.4, Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 0.3MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 140 x 72 x 8.6 mm |
| Weight | 149 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, aptX, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White, Copper |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | 2300 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Up to 595 hrs (2G) / Upto 641 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 11 hrs 23 min (2G) / Upto 12 hrs 11 min (3G) |













