Sony Xperia Z3 Plus
Sony Xperia Z3 Plus smartphone comes with 5.2-inch Full-HD touchscreen (1080x1920 pixels) display. The device is powered by a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) processor along with 3GB of RAM and 32GB internal storage, expandable up to 128GB via microSD card. The Single SIM device runs on the Android Lollipop 5.0.1 Operating System. On the connectivity front, it offers 4G, 3G, NFC, Bluetooth v4.1, microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options. It packs 2930mAh Non-removable Li-ion Battery and sports a 20.7-megapixel rear camera coupled with 5-megapixel selfie shutter.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 5.0.1 Lollipop, 6.0.1 (Marshmallow), planned upgrade to 7.0 (Nougat) Processor : Octa-core (4x1.5 GHz Cort... Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2930 mAh
-
Display5.2 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 20.7 MP Front : 5 MP
Sony Xperia Z3 Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Xperia Z3 Plus |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| OS | Android 5.0.1 Lollipop, 6.0.1 (Marshmallow), planned upgrade to 7.0 (Nougat) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Triluminos, Multitouch |
| Protection | Scratch-resistant Glass, Oleophobic coating |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 20.7 MP |
| Features | f/2.0, 25mm, Autofocus, LED flash, 1/2.3 |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146.3 x 71.9 x 6.9 mm |
| Weight | 144 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP, aptX |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio, RDS |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Player | Yes, Supports Xvid/MP4/H.265 |
| Colors | White, Black, Copper, Aqua Green |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/BDS |
| Java | |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
BATTERY
| Battery Type | 2930 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 580 hrs (2G) / Upto 590 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 12 hrs (2G) / Upto 17 hrs (3G) |















