Sony Xperia Z5 Dual
Sony Xperia Z5 Dual smartphone comes with fingerprint sensor and 5.2-inch Full-HD capacitive touchscreen (1080x1920 pixels) display. The device is powered by a 2.0GHz Octa-core processor along with 3GB of RAM and 32GB internal storage, expandable up to 200GB by using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Lollipop 5.1 Operating System. It packs 2900mAh Non-removable Li-ion Battery and sports a 23-megapixel rear camera coupled with 5-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G VoLTE, 3G, NFC, Bluetooth v4.1, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 2.0 GHz Octa-core 2.0 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2900 mAh
-
Display5.2 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 23 MP Front : 5 MP
Sony Xperia Z5 Dual Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Xperia Z5 Dual |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | FHD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Triluminos, Multitouch |
| Protection | Scratch Resistant Glass,Oleophobic Coating |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 200 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 23 MP |
| Features | f/2.0, 24mm, Phase detection autofocus, LED flash, 1/2.3" sensor size, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm |
| Weight | 156.5 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP, aptX |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/eAAC+/WAV/Flac |
| Video Player | Yes, Supports Xvid/MP4/H.265 |
| Colors | White, Graphite Black, Gold, Green |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/BDS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted; EU model only), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
BATTERY
| Battery Type | 2900 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 520 hrs (2G) / Upto 540 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 13 hrs 10 min (2G) / Upto 17 hrs (3G) |
















