Spice Stellar 520
Spice Stellar 520 has full HD display which provides different viewing angle. Connectivity options include dual-SIM card slots, 3G support, Wi-Fi, and Bluetooth. The device comes with good battery backup that helps to run multiple Apps without any interruption. The phone runs on quad core processor with 1GB RAM which grants good performance.
-
MemoryRAM : 1 GB RAM Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display5-inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Spice Stellar 520 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Stellar 520 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM: 850 / 900 / 1800 MHz |
| 3G Network | WCDMA: 2100 MHz |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS Capacitive Touch Screen |
| Size | 5-inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 1 GB RAM |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD card upto 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED Flash, Touch Focus, Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | 3.5 mm jack |
SIZE
| Dimensions | 145 x 72.8 x 8.5 mm (5.71 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | WiFi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | MicroUSB V2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Li-Ion |










